سیتادل

سیتادل

سیتادل، که با نام اصلی‌ سیتادل ریک شناخته می‌شود، یک ایالت فرابعدی بود که در ابعاد ناشناخته ای قرار داشت و مورتی ها و ریک ها از جهان های مختلف در آن ساکن بودند. سیتادل، در ابعادی ناشناخته قرار داشت، اما توسط Rick C-137، مستقیماً از بعد C-131 در اپیزودThe Rickshank Rickdemption به زندان اصلی فدراسیون کهکشانی منتقل شد، که منجر به فروریختن هر دو ساختمان (سیتادل و مرکز فدراسیون کهکشانی) گشت. ریک و مورتی تصمیم گرفتند در بعد C-131 بمانند، و باقی ریک ها تصمیم گرفتند سیتادل را همانطور که دراپیزود The Ricklantis Mixup نشان داده شد، بازسازی کنند. ایستگاه مورتی تاون در فضا، پس از تخریب سیتادل توسط اویل مورتی در اپیزود پایانی فصل پنجم یعنی «Rickmurai Jack»، از سیتادل جدا شد و به نسخه‌ی زمینی خود بازگشت. سیتادل به عنوان یک نهاد مخفی برای محافظت از ریک ها و مورتی ها در برابر انبوهی از دشمنان انباشته شده در کهکشان، از جمله ریک C-137 و فدراسیون کهکشانی، تشکیل شد. قبل از انتخاب مورتی به عنوان رئیس جمهور ، سیتادل توسط شورای ریک کنترل می شد و پس از تخریب بخشی از سیتادل طی درگیری با فدراسیون، کنترل سیتادل به دست شورای سایه مخفی افتاد.

شورای ریک ها


سیتادل توسط ریک ها و مورتی ها از سراسر منحنی کرو، پر شده بود و به عنوان یک مکان تفریحی، نقطه ملاقات و محلی امن برای بسیاری از ریک ها و مورتی ها مورد استفاده قرار می گرفت. با این حال، سیتادل همچنین به عنوان یک اقامتگاه دائمی برای تعداد بی‌شماری از ریک‌ها و مورتی‌ها که تصمیم گرفتند در آنجا ساکن شوند، در نظر گرفته شده بود. اگرچه جمعیت واقعی آن هرگز ذکر نشد و ناشناخته باقی ماند اما ریک یک بار اظهار داشت: “هرکسی که هنوز در حال کاوش در سیتادل است، یا احمق است، یا یکی از میلیون ها نفر بدبختی است که توسط ایده های وحشتناک آن ها گروگان گرفته شده اند.” و این جمله نشان می دهد که تعداد جمعیت سیتادل، به میلیون ها نفر رسیده است.
مشخص شد که مورتی‌ها به‌عنوان کلون‌هایی در سیتادل، به طور انبوه تولید می‌شوند تا به‌عنوان دستیار ریک ها، مورد استفاده قرار گیرند. اساساً کلون‌ها، برای آن دسته از ریک‌هایی که مورتی‌های اصلی آنها مرده بود مورد نیاز بود. این مورتی‌ها با صفات مطیع مطلوبی که به عنوان «پرورش برای بخشش» توصیف می‌شوند، ساخته میشدند.
پس از وقایعی که در اپیزود اول سیزن سوم، یعنی The Rickshank Rickdemption رخ داد، سیتادل تحت حاکمیت استبدادی پرزیدنت مورتی (اویل مورتی) قرار گرفت که پس از انتخاب به عنوان رئیس جمهور سیتادل، مجموعه ای از اقدامات بی سابقه را علیه شورای سایه ی حاکم و دیگر دشمنان سیاسی اش انجام داد. از این مرحله تا زمان نابودی اش، اویل مورتی رهبر دیکتاتور سیتادل بود.
سیتادل در نهایت پس از اینکه ایول مورتی یک دسته اقدامات زنجیره‌ای از وقایع را آغاز کرد و تمام ریک‌ها و اکثر مورتی‌های سیتادل را کشت، به ویرانی کشیده شد و در نهایت پس از اینکه ایول مورتی از منحنی کرو عبور کرد، منفجر شد.و فقط شهر مورتیبورگ موفق شد از بقیه ی ایستگاه جدا شود و در نهایت از تخریب در امان بماند.

تاریخچه سیتادل


از طریق جهان‌های مختلف، ریک با گروه‌های مقاومت علیه فدراسیون کهکشانی و همچنین گروه‌هایی که نبوغ او را یک تهدید می‌دانستند، مانند تروریست‌های کهکشانی، دیکتاتورهای زیر کهکشانی و همچنین دولت بین کهکشانی، درگیر شده بود. برای حفظ امنیت خود و پنهان شدن از گروه های مخالف، چند هزار نسخه ی جایگزین ریک تصمیم گرفتند به یکدیگر بپیوندند و جامعه خود را ایجاد کنند. در مراحل اولیه، این جامعه با ریک C-137 درگیر شد که در هنگام شکار ریک پرایم،یعنی ریکی که او معتقد بود قاتل خانواده اش است، شروع به کشتن بسیاری از اعضای گروه خود کرد. پس از اینکه C-137 تعداد زیادی از همتایان خود را کشت، او و اتحاد میانجیگری، روی یک معاهده صلح کردند، پیمانی که طی آن، C-137 به طراحی و ساخت سیتادل کمک کرد. فرض بر این است که سیتادل در همان بُعدی بوده است که به طور خاص توسط ریک ساخته شده است، مشابه روشی که اویل ریک، بُعد خود را خلق کرد. سیتادل به مدت حداقل ۱۵ سال وجود داشته است، که این تاریخ، به قبل از تولد مورتی اصلی بازمیگردد. همانطور که در فصل ۵ مشخص شد، ریک ها و مورتی هایی در سنین مختلف در ابعاد مختلف وجود دارد، بنابرایناین احتمال وجود دارد که مورتی نیز در زمان تاسیس آن وجود داشته است.
سیتادل همچنین دارای نیروهای مسلح به رهبری یک فرمانده کل بود که عمدتاً شامل ریک ها می‌شد، اگرچه تعدادی مورتی نیز در صفوف آنها وجود داشت. و به نظر می رسد که تیم ریک های SEAL، نخبگان این نیروها می‌باشند.

کاراگاه ریک

از آنجایی که بسیاری از ریک ها به دلیل دیدگاه های سیاسی خود، مخالف ایده تشکیل دولت بودند، گروهی از فعالان ضد ریک تشکیل شدند و به فعالیت علیه دولت پرداختند. از جمله ریک C-137 و دانشمندی که قبلاً به عنوان ریک شناخته می شد، از جمله این ریک ها هستند.

اپیزود دهم فصل اول ( Close Rick-counters of the Rick Kind)


در این اپیزود، ریک C-137 به اتهام قتل ۲۷ ریک به سیتادل برده می شود. پس از ملاقات با شورای ریک ها، از سیتادل فرار می کند. وقتی مورتی‌های ریک‌لس(مورتی های که ریک ندارند) وارد می‌شوند، سیتادل دوباره نشان داده می‌شود و مورتی شیطانی همراه جمعیت وارد می‌شود.

اپیزود اول فصل سوم ( The Rickshank Rickdemption)

تلپورت سیتادل

زمانی که ریکC-137 کل پایگاه را به زندان فدراسیون کهکشانی منتقل کرد و تعداد نامعلومی از ریک ها و مورتی ها از جمله اعضای شورای ریک و همچنین زندانیان، مقامات و نگهبانان فدرال کهکشانی را کشت، سیتادل به طور کامل ویران شد. و سیتادل درگیری مختصری با اعضای بازمانده فدراسیون کهکشانی و زندانیان پیدا کرد.

اپیزود هفتم فصل سوم ( the ricklantis mixup)

ساخت دوباره سیتادل

مشخص شد که سیتادل طی تلپورت سالم ماند و با موفقیت به مکان دیگری منتقل شد. تلاش‌هایی توسط بسیاری از ریک‌ها و مورتی‌ها برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای توسعه مجدد سیتادل انجام شد، از جمله درخواست ریک C-137( علی‌رغم نقش او در تخریب آن). این ایستگاه تعمیر و با مرگ شورای ریک، به یک دولت دموکراتیک تبدیل شد. انتخاباتی برگزار شد و مورتی‌ برنده ی انتخابات،همان اویل مورتی بود.

اپیزود دهم فصل پنجم( Rickmurai Jack)


تحت هدایت پرزیدنت مورتی، سیتادل وضعیت نسبتاً آرامی پیدا کرد. مورتی‌های بیشتری ، مشاغلی مانند مامور پلیس را انتخاب کردند و به مورتی‌های ریک‌لس هم تفنگ پورتالی داده شد. با این حال، همه ی اینها برای پنهان کردن اهداف و مقاصد واقعی پرزیدنت مورتی انجام شد. در زیر خیابان‌های سیتادل، کارخانه‌ای وجود دارد که توسط مورتی‌های تغییر شکل‌یافته به منظور ایجاد وسیله‌ای که قادر به شکستن منحنی کرو باشد، بنا شده.
پرزیدنت مورتی، پس از طریق خاطرات ریک C-137 یافتن راهی برای شکستن منحنی کرو، اقدام به تخریب سیتادل کرد. تمام تفنگ‌های پورتالی هک و مایعات آن‌ها آلوده شدند و فقط پورتال‌هایی را به بعد Blender یا دیگر جهان‌های خطرناک باز کردند. ریک‌ها و مورتی‌هایی که به عملیات ققنوس متصل بودند نیز کلون‌هایشان را در یک Blender تغییر مسیر دادند تا به عنوان سوخت دستگاه پرزیدنت مورتی استفاده شوند. پس از اینکه رئیس جمهور مورتی از منحنی عبور کرد، سیتادل ویران شد. ریک C-137 و مورتی، با جدا کردن مورتیبورگ( یکی از سه ناحیه گنبدی کوچکتر) از بدنه اصلی سیتادل و با پرواز بر فراز آن، فرار کردند.

اپیزود اول فصل ششم ( Solaricks)


پس از هفته‌ها سرگردانی در فضا، ریک و مورتی ضعیف شدند و تا مرز تلف شدن بر اثر گرسنگی رفتند تا اینکه اسپیس بث برای نجات آنها آمد. مورتی های اضافی باقیمانده که از تخریب سیتادل جان سالم به در برده بودند، وحشی و دیوانه شدند و یکدیگر را خوردند. مورتی های تغییر شکل یافته نیز در هیچ کجا دیده نمی شوند، این نشان میدهد که آنها یا از گرسنگی مرده اند یا توسط مورتی های وحشی کشته شده اند.

کامیک


پس از اینکه ریک و مورتی خود را در حد و اندازه ی دوفوس جری دیدند، ریک برای درخواست نیروهای بیشتر، به سیتادل زنگ زد. شبه نظامیان به سرعت مداخله گران و شورای ریک ها دستگیر کردند و همچنین جری را محاکمه کردند. دوفوس جری،از این موضوع که ریک ها او را دست کم گرفته بودند، سوء استفاده کرد و از بازسازی کننده ژنتیک، برای تصاحب سیتادل استفاده کرد. هدف او این بود که قبل از کشته شدن،از سیتادل و فناوری پیشرفته آن، برای فتح چند جهان استفاده کند.
همانطور که در کمیک Pocket Like You Stole It نشان داده شد، سیتادل از Pocket Morty bloodsport بهره برد که در آن مورتی های مختلف تا سر حد مرگ مبارزه می‌کردند.

سیتادل ریک و مورتی

ویژگی های ظاهری سیتادل


سیتادل درون یک سحابی نارنجی/قهوه‌ای قرار دارد و یک ایستگاه فضایی عظیم با گنبد مرکزی شیشه‌ای است که سه ناحیه گنبدی کوچک‌تر، از آن بیرون زده است. چندین صفحه فلزی از پایین امتداد یافته اند که احتمالاً ماشین آلاتی را در خود جای می دهند که برای ثابت نگه داشتن سیتادل و در مدار استفاده می شوند. فضای داخلی سیتادل، ترکیبی از سازه‌های فلزی و جانوران طبیعی، با فواره‌ها، درختان و ساختمان‌های گوناگون منحنی است. در قسمتی از سیتادل، مجسمه بزرگی که یک ریک نامشخص را به تصویر می‌کشد، روی یک ستون مرکزی قرار دارد. سیتادل همچنین دارای یک کلان شهر، در ساختار خود است، با چندین بخش و منطقه مانند محله یهودی نشین مورتی تاون که کریپی مورتی در آن ساکن است. این شهر دارای اقتصاد و زیرساخت کاملاً کاربردی خود است که از ریک و مورتی تشکیل شده.

پورتال سیتادل

در مرکز سیتادل، اتاق تله‌پورت وجود دارد که می‌تواند کل سیتادل را به یک مکان انتخابی از راه دور منتقل کند. این انرژی، توسط همان انرژی سبز در پورتال گان هر کدام از ریک‌ها شارژ میشود.

سیتادل، زباله های خود را از طریق درگاه بزرگی، به بعد های دیگر هدایت می کند و دفع می کند. بسیاری از مورتی ها این افسانه غلط را باور دارند که این پورتال در واقع یک چاه آرزو است.
سیتادل این قابلیت را دارد که روی زمین فرود بیاید و قسمت پایین آن به نظر می رسد که در زمین فرو رفته است.

جامعه


ریک ها به طور کلی طبقه بالای جامعه در نظر گرفته می شوند، زیرا آنها بزرگسال هستند و ضریب هوشی بالاتری دارند، در حالی که مورتی ها طبقه پایین را تشکیل می دهند. بسیاری از ریک ها نسبت به مورتی ها تعصب دارند. با این حال، برخی از مورتی ها، راه خود را به سمت مناصب بالای قدرت رسانده اند، مانند منصوب شدن اویل مورتی به عنوان رئیس جمهور. مورتی ها همچنین بخشی از نیروی پلیس و شبه نظامیان را تشکیل می دهند و صاحبان مشاغل بسیاری، مورتی ها هستند.

سیتادل ریکز


به هر مورتی در حالت ایده آل یک ریک اختصاص داده می شود، اما به نظر می رسد بسیاری از مورتی ها یا ریکلس هستند یا جدا از ریک زندگی می کنند. مورتی‌هایی که هنوز شغلی به دست نیاورده‌اند در عوض به مدرسه می‌روند، اما برنامه ی درسی،چیزی بیش از شستشوی مغزی و کنترل روانی نیست و کاملاً بر این اساس است که یاد بگیرند چگونه مطیع ریک‌های آینده ی خود باشند.
علیرغم اینکه ریک ها در رده های بالای این جامعه قرار دارند، ریک هایی هستند که مشاغل ضعیف و پستی را دارا هستند. همین کار بیهوده و پست بود که باعث شد ریک J-22 از سیتادل ریکز نا امید شود و برای رهایی از “زندان” خود یک اسلحه پورتال بخواهد. از قضا، همانطور که ریک بیان کرد، این نوع سیستم اجتماعی همان چیزی بود که ریک از آن متنفر بود، و با تبدیل شدن به بخشی از آن، بسیاری از ریک ها هر چیزی را که آنها را منحصر به فرد می کرد از دست دادند، که ریک J-22 نیز به آن اشاره کرد.

مکان های فرعی قابل توجه

دادگاه سیتادل

دادگاه


یک ساختمان دولتی بزرگ در سیتادل قبل از تخریب در اپیزود Rickshank Rickdemption که شورای ریک و احتمالاً مقر شبه نظامیان سیتادل در آن قرار داشت.

مزرعه سیتادل

مزرعه


مزرعه بزرگی شامل درختانی بزرگ، واقع در لبه ی سیتادل. به نظر می رسد که ریک کشاورز، کسی است که آنها را برای فروش در سیتادل کشت و برداشت می کند.

دولت سیتادل


علیرغم تمایلات آنارشیک ریک ها، سیتادل توسط شورای ریک ها و متشکل از شش عضو اصلی اداره می شود:

 • ریک پرایم (شورای ریکز)
 • کوانتوم ریک
 • مکسیموس ریکیموس
 • زتا آلفا ریک
 • ریکتینوس سانچزیمینیوس
 • ریک چهارم


پس از تخریب سیتادل و به دنبال آن مرگ اعضای شورا، دولت به یک سیستم دموکراتیک و با انتخابات ریاست جمهوری تغییر شکل داد.
با این حال، قدرت واقعی در شورای بزرگتر و مخفی ریک ها قرار داشت. اویل مورتی پس از سوء استفاده از روند انتخابات و قتل بیشتر اعضای شورای سایه در میان دیگر رقبا، خود را به عنوان یک دیکتاتور آرام معرفی کرد

. شورای سایه متشکل از:

 • ریک دی. سانچز سوم
 • گارمنت دیستریکت ریک
 • شیخ ریک
 • ۶ ریک بی نام

حضور در اپیزودهای:

 • فصل یک اپیزود “Close Rick-Counters of the Rick Kind”
 • فصل سوم اپیزود “The Rickshank Rickdemption” و “The Ricklantis Mixup”
 • فصل چهارم اپیزود “The Ricklantis Mixup”
 • فصل پنجم اپیزود “Rickmurai Jack”(تخریب)
 • فصل ششم اپیزود “Solaricks”(نابودی) و “Juricksic Mort”(نابودی)