۹ تا از بهترین ویژگی های ریک سانچز

در اوایل سپتامبر ۲۰۲۲، فصل ششم سریال ریک و مورتی به نمایش گذاشته شد. این مجموعه انیمیشن رده سنی بزرگسالان که از فیلک بازگشت به آینده الهام گرفته است، روایتگر ماجراهای کهکشانی دانشمندی دیوانه به نام ریک سانچز و نوه نوجوانش، مورتی اسمیت می‌باشد که وظیفه ی صداگذاری هر دوی این شخصیت ها، بر عهده ی خالق سریال یعنی جاستین رویلند است. این سریال به دلیل مسائل علمی با چاشنی طنز تاریک خود، با محوریت ریک سانچز شناخته شده است.

ریک سانچز، قهرمان داستان و با خصوصیات جامعه ستیزی و کنترلگری است که از نظر احساسی هم انسانی بسیار بسته می‌باشد. با تمام این ویژگی های منفی، ما شاهد برخی خصوصیات مثبت هم از این شخصیت بودیم. به خصوص در فصل ششم که این نیمه ی شخصیت ریک، بیشتر به چشم آمد.

رابطه اش با مورتی

محور اصلی داستان ریک و مورتی، حول پیوند خانوادگی این دو شخصیت می‌گذرد که یکی پدربزرگ و دیگری نقش نوه را دارد.مورتی نوجوانی است که در حال تلاش برای دست یابی درک بهتر از دنیای اطرافش است و از نظر روابط اجتماعی هم فردی منزوی است و با مشکلاتی دست و پنجه نرم میکند. از زمانی که رابطه ی ریک و مورتی به شکلی که این سریال را پیش می‌برد شکل گرفت، مورتی تغییرات شخصیتی و رفتاری بسیاری را تجربه کرد و حتی به تقلید، برخی از رفتارهای بی ادبانه ی ریک را هم انجام داد.

علاقه‌ی ریک به خانواده‌اش

داستان سریال علاوه بر پیشروی حول رابطه‌ی ریک و مورتی، به خانواده ی اسمیث و رابطه ی آن ها با ریک میپردازد.بث اسمیث، مادر مورتی و دختر ریک، رابطه ی بسیار پیچیده ای با پدرش دارد اما این دو با وجود مشکلات زیاد بینشان، به شدت به یکدیگر اهمیت میدهند.

پس از اصرار زیاد نوه ی دیگر ریک، یعنی سامر اسمیث، برای پیوستن به ماجراجویی های ریک و مورتی، ریک درخواست او را قبول میکند و بدین ترتیب، رابطه ی این دو هم به مرور تقویت میشود. توجه و علاقه ی ریک به سامر، در یکی از غم انگیزترین لحظات ریک و مورتی بسیار مشهود است. در پایان فصل دوم، یعنی اپیزود The Wedding Squanchers، ریک خود را تسلیم فدراسیون می کند تا خانواده اش بتوانند به زمین بازگردند.

اختراعات فوق العاده ی ریک

نشان داده شده است که ریک دارای استعدادهای متعددی است که یکی از آنها مخترع ماهر بودن است. در قسمت ۱ «M. Night Shaym-Aliens» مشخص شد که ریک سوختی از ماده تاریک متمرکز اختراع کرده است تا با سرعت نور در فضا حرکت کند.

در زرادخانه ابزارها و اختراعات منحصر به فرد او، با ارزش ترین دارایی او، تفنگ پورتال، ناقص است. ایرادهای اصلی Portal Gun که به عنوان وسیله ای برای سفر در زمان استفاده می شود، عدم دوام و عمر باتری لکه دار است. خوشبختانه برای ریک، نسبت ماجراجویی های انجام شده او بیشتر از اختراعات ناموفق است.

شخصیتی مستقل و رهبری توانا

از دفعات زیاد برخورد ریک با حکومت و قانون در طول سریال، به راحتی میتوان به این نکته ی برد که او شخصیتی ضد توتالیتاریسم است. به خاطر هوش بسیار زیادش، تحمل قدرت بالاتر از خود را ندارد و همین مورد، او را به دردسرهای بسیاری انداخته. ریک به دنبال این است که یک رهبر باشد و نه تنها کارها را به روش خود انجام دهد، بلکه بقیه هم از او پیروی کنند. این ویژگی را میتوان به غرور خداگونه ی وی ربط داد. هر چند این که آیا اقدامات او در این راستا موثر بوده یا خیر، جای بحث دارد، اما میتوان به این حقیقت اعتراف کرد که ریک سانچز یک رهبر توانا و با استعداد است.

عطش زیاد ماجراجویی ریک

هرچند که اعتقاد اکثریت بر نیهلیت بودن ریک است، اشتیاق شدید او برای ماجراجویی، خلاف این مورد را ثابت میکند. در مواقعی، ریک تلاش هایش در کهکشان را صرف ماجراجویی و درگیری با هیجان های بزرگ میکند و در برخی مواقع هم در حال فرار است که منجر به خلق سکانس های بی نظیر تعقیب و گریز می‌گردد. بی ثباتی او، احتمالا به خاطر طبیعت سرکشش در سال های پیری او است. چرا که مشاهده کردیم در سال های جوانی، ریک شخصیت آرام تر و ملایم تری داشت. 

آسیب پذیری ریک

ریک سانچز، شخصیتی بسیار مایوس و نا امید است. اما اگر دقیق تر نگاه کنیم، شخصیت او چند بعدی است. رویدادی که سبب جنون ریک شد، قتل بث و همسرش دایان، توسط ریک پرایم،ورژن جایگزین ریک، بود. این رویداد، تاثیر به سزایی در شکستن او و الکلی شدنش داشت.

حتی یکی از نقل قول های معروف ریک، Wubba Lubba Dub Dub، به این اشاره دارد که “من درد زیادی دارد، لطفا کمکم کنید”. عمده ی تلاش ریک بر این است که این بخش آسیب پذیر و حساس شخصیت خود را پنهان کند. هر چند در برخی مواقع، گارد خود را کنار گذاشته و نشان داده که به افراد دیگر نیاز دارد.

هوش بیش از حد ریک

اگر کل شخصیت های سریال را از نظر هوشی در یک هرم قرار دهیم، بی شک ریک در راس آن خواهد بود. از ریک به عنوان باهوش ترین مرد جهان یاد میشود. و این موضوع زمانی به چشم می آید که او در حساس ترین موقعیت ها، نشان میدهد که میتواند تصمیم درستی بگیرد و روی پای خود بایستد.

با اینحال، هوش بالا با یک نیمه ی تاریک هم همراه است و ریک از هوش خود برای کنترل بقیه استفاده میکند.

حس شوخ طبعی بالای ریک

بسیاری از طرفداران سریال، ریک سانچز را یک شخصیت تلویزیونی فان میدانند که کاملا درست است. دیالوگ های تند و بعضا طعنه آمیز او، به یکی از عناصر اصلی سریال تبدیل شده.

با تمام تاریکی و دردهایی که اطراف ریک وجود دارد، میتوانیم شاهد طنز خاص او باشیم که در مواقعی بسیار ظریف و گیج کننده بیان میشوند.

شجاعت بی پایان ریک

یکی از نقاط قوت شخصیت ریک، شجاعت بی اندازه ی اوست. در حالی که ریک، شخصیتی است که از نظر ذهنی و احساسی مشکلاتی دارد و شکسته است، در مواجه با سختی ها، تمام شجاعت و تلاش خود را به کار میگیرد و تسلیم نمیشود.

ریک سانچز، در گام هایی که برای هدفش برمیدارد، مطمئن است. حتی اگر برای کاری که میخواد انجام دهد، انگیزه ی پنهانی داشته باشد. جاه طلبی او، وی را وادار میکند که در برابر افراد قدرتمند و بزرگ بایستد تا به هدفش برسد.