۲۰ تا از بهترین نقل قول های ریک سانچز

بی شک، هواداران سریال از وجود دیالوگ های به یاد ماندنی سریال با خبرند و نقل قول های فراموش نشدنی، که بیشترشان متعلق به شخصیت ریک سانچز هستند، یکی از چیزهایی است که بیننده ها در هر قسمت منتظر شنیدن آن هستند. جملاتی بعضا احساسی و عمیق و با نگاهی طنزوارانه به انسانیت،تکنولوژی و فلسفه. در مقابل خوش بینی ساده لوحانه ی مورتی، دیدگاه های نیهلیسم گونه ی ریک را بسیار خواهید شنید که بتواند مورتی را به حالت تعادل نگه دارد.

در سرتاسر ریک اند مورتی، دیالوگ های ریک سانچز به انتقال نگاه انتقادی و دیدگاه بسیار تیره ی او به جهان اطرافش،کمک می کند. خردمندی بدبینانه، که نتیجه ی خاص بودن در یک دنیای میان بعدی است و باعث ساختن فردی شده که همه چیز را دیده و کمتر چیزی می تواند برایش مهم باشد.

ریک اند مورتی، همیشه و برای همیشه، صدسال ریک اند مورتی، چیزهای دیگر!

( اپیزود اول سیزن اول با نام pilot)

این فقط یک قسمت کوچک اما به یاد ماندنی از صحنه آخر در اپیزود پایلت ریک اند مورتی است که در آن ریک، اولین مونولوگ معروف خود را به مورتی فلج می گوید. این نقل قول ریک اند مورتی، احساسی یا بیش از حد تفکر برانگیز نیست، اما به دلیل ماهیت مضحک و بداهه‌پردازانه‌اش، تبدیل به لاینی نمادین و به یاد ماندنی شده است. البته این تنها لحظه ای نبود که شاهد همچین صحنه ای بودیم. بلکه در قسمت پایانی فصل ششم هم چیزی مشابه این صحنه را دیدیم.

حالا همه قراره که هر شب بخوابن؟!

( اپیزود اول سیزن اول با نام pilot)

در یکی از صحنه های ابتدایی اپیزود پایلت، سامر مورتی را به این متهم می کند که تمام شب را با ریک در بیرون از خانه سپری کرده. ریک هم در پاسخ می گوید که :”خب که چی؟ حالا همه قراره که هر شب بخوابن؟می دونی که شب ها نیمی از کل زندگیتو تشکیل میدن؟”. این نقل قول، فقط یک دیالوگ طنز نیست، بلکه به بیننده میفهماند که ریک تا چه اندازه برای وقتش ارزش قائل است. این یکی از نقل قول‌های ساده‌ ی ریک اند مورتی است، اما به دلیل هوشمندانه بودن، کمی متمایز می ماند.

این یکی توسط ران هاوارد کارگردانی نخواهد شد

(اپیزود دوم فصل چهارم با نام The Old Man and the Seat)

زمانی که ریک پس از تلاش های بسیار موفق می شود که روی توالت شخصی اش در بیابانی در یک سیاره ی منزوی بنشیند، این لاین را تکرار می کند: “حالا، اگر ببخشید، من یک ماجراجویی انفرادی سریع واسه خودم دارد، و این یکی توسط ران هاوارد کارگردانی نخواهد شد”. این قسمت ریک اند مورتی، که مطمئنا آن را به خاطر دارید، اپیزودی تراژدیک بود که با این جمله ی به یاد ماندنی به پایان رسید و لازم به ذکر است که این جمله، رفرنسی بود به کارگردانی ران هاوارد در فیلم Solo: A Star Wars Story.

همیشه میکشمش ملکه

(اپیزود دوم فصل چهارم با نام : Claw And Hoarder: Special Ricktim’s Morty”)

زمانی که اژدها به خانه ی اسمیث ها می آید، سامر از ریک می پرسد که آیا او قصد کشتن اژدها را دارد یا خیر. ریک هم در پاسخ می گوید:” همیشه میکشمش ملکه”. دلیل محبوبیت این لاین، کلمات Slay و queen است که کسی انتظار نداشت فردی به سن و سال ریک از آن ها استفاده کند. چرا که این کلمات، معمولا در فرهنگ درگ ها مورد استعمال قرار می گیرد.

من پیکل(خیارشور) ریک هستم

(اپیزود سوم فصل سوم با نام “Pickle Rick”)

“من پیکل ریک هستم” نمونه ای از نبوغ تجاری نهفته در نام ریک سانچز است. جدا از اینکه یکی از معدود نقل قول های ریک اند مورتی است که روی هر تی شرتی زیبا به نظر می رسد، این جمله سرکش و غرورآفرین از زبان پدربزرگی است که راهی برای پیچاندن جلسه ی تراپی با خانواده پیدا کرده اما در نهایت متوجه می شود که مستقیما درحال رفتن به همانجا است.

این عبارت سه کلمه ای نه تنها خنده دار است، بلکه یادآور احساسات درونی ریک است که در آن زمان برای مقابله با آن ها تلاش می کرد.

مثل گاو نر بهشون حمله می‌کنی – اینجوریه که ما به عنوان انسان رشد می‌کنیم

( اپیزود پایلت)

هر چند که این سخنرانی ریک، به منظور قانع کردن مورتی برای جمع آوردی دانه های مگا تری انجام گرفت اما نشان دهنده ی شخصیت رهبر گونه ی او، به خصوص در فصل های اول بود.” به من گوش کن مورتی می دونم که موقعیت های جدید می تونند ترسناک باشند.به اطرافت نگاه می‌کنی، و همه چیز ترسناک و متفاوته، اما می‌دونی که … رو در رو باهاشون ملاقات می‌کنی، مثل گاو نر بهشون حمله می‌کنی – اینجوریه که ما به عنوان انسان رشد می‌کنیم.»

عشق فقط یه واکنش شیمیاییه که حیوانات رو مجبور به تولید مثل می کنه

(اپیزود ششم فصل اول”Rick potion No.9)

گمان نکنم دیگر در طول سریال، بتوانیم شاهد دیالوگی باشیم که بیشتر از این، نیهلیست بودن ریک را نشان دهد. در این اپیزود، مورتی از ریک درخواست معجونی را می کند که کاری کند جسیکا، عاشقش شود. در ادامه، ریک نه تنها درخواستش را رد می کند، بلکه مفهوم عشق را هم نابود می کند. ” اون چیزی که مردم اسمشو عشق میزارن، فقط یه واکنش شیمیاییه  که که حیواناتو مجبود به تولید مثل میکنه. خیلی دردآوره مورتی اما به آرومی محو میشه و تورو تو یه ازدواج ناموفق، سرگردان میزاره. من این کارو کردم. پدر و مادرتم قراره همین کارو بکنن. تو این چرخه رو بشکن. قیام کن و تمرکزتو بزار روی علم”.

برو بیرون سامر!پیش نمایش فصل چهارم رو خراب کردی

(اپیزود اول فصل چهارم با نام Edge” of Tomorty:Rick Die Rickpeat”)

این دیالوگ، مربوط به زمانی است که سامر بیشتر نقش یک کاراکتر فرعی و بی اهمیت را داشت تا یکی از شخصیت های محوری( که در آینده به آن تبدیل شد). این صحنه، مربوط می شود به قسمتی که سامر، به تمسخر مورتی را پسر بچه ی دبستانی تستوسترونی خطاب می کند.

به کلاب خوش اومدی رفیق

( اپیزود نهم فصل اول با نام Something Ricked this way” comes”)

در یکی از صحنه های کلاسیک سریال که طنز و تلخی فلسفه با هم ترکیب می شوند، رباتی کوچک از ریک می پرسد که هدفش در دنیا چیست؟ ریک هم پاسخ می دهد:” تعارف کردن کره”. بعد از انجام این کار، ربات دوباره همان سوال را تکرار می کند و متوجه می شود که تمام هدفش در دنیا همین بوده. به همین خاطر، با ناراحتی سرش را تکان می دهد و می گوید:: اوه خدای من”. و ریک هم پاسخ می دهد به کلاب خوش اومدی رفیق

من واسه گذران زندگی اختراع می کنم، تبدیل می کنم، می آفرینم و نابود می کنم

( اپیزود سوم فصل سوم با نام” Pickle Rick”.

زمانی که ریک موفق می شود از بدن فرم پیکل ریکی اش فرار کند و خود را به جلسه ی تراپی برساند، مشاور از او می پرسد که چرا حاظر نبود در جلسه حاظر شود؟ و ریک هم پاسخ می دهد:” من واسه گذران زندگی اختراع می کنم، تبدیل می کنم، می آفرینم و نابود می کنم و اگه از چیزی تو دنیا خوشم نیاد، تغییرش میدم”. نکته ی بی نظیر این جمله ی ریک، در دو مفهومی بودن آن است. از یک طرف، نشان دهنده ی اعلام جسورانه هویت ریک است و از طرف دیگر، بیان می کند که ریک تا چه حد حاظر پیش روی است تا از روبرو شدن با مشکلاتش اجتناب کند.

من اون سس مولان مک ناگت رو میخوام، مورتی

(اپیزود اول فصل سوم با نام ” The Rickshank Rickdemption”)

شوخی در مورد علاقه ی شدید ریک به سس تبلیغاتی مک دونالدز، یکی از بهترین صحنه های این سری است و به ایجاد مونولوگ نمادین دیگری کمک کرد زیرا ریک نشان می دهد که چقدر می تواند از چارچوب خارج شود. در سراسر مونولوگ، یک مورتی ترسیده را می بینید و ریک که به کتک زدن جری اعتراف کرده، سپس همه ی افراد را فریب داده، و اگر مورتی این حقیقت را به آنها بگوید، هیچکس حرفش باور نمی کند. سپس روی یک مماس عجیب که کاملاً خنده دار است منحرف می شود. شنیدن این نکته که ریک تمایل شدیدی برای سس مک ناگت دارد ، یکی از خنده دارترین نقل قول های ریکاند مورتی را می سازد.

بعضی وقتا علم بیشتر هنره تا علم

( اپیزود ششم فصل اول با نام” Rick Potion No. 9″)

هنگامی که در ساخت معجون ریک اشتباهی رخ می دهد و با اثرات مخربش همه افراد را تبدیل به هیولاهای گوشتی که روی مورتی وسواس دارند میکند، ریک از مسئولیتش شانه خالی می کند و مدعی می شود که گاهی اوقات علم بیشتر هنر است تا علم. از یک طرف، این یکی از آن جملات نادر ریک سانچز است که در آن اعتراف می کند که حتی خود علم نیز کامل نیست. از سوی دیگر، مورتی و بیننده ها می‌دانند که این فقط ریک است که یک بار دیگر به طرز خنده‌داری، بهانه‌ای عالی پیدا می‌کند.

بدتر! تو باهوشی

( اپیزود نهم فصل سوم با نام “The ABC’s of Beth”)

این اپیزود که اختصاص به بث داشت و توانستیم نگاهی عمیق تر به این شخصیت و کودکی او داشته باشیم، همچنین دیالوگی از ریک خطاب به بث را در خود داشت که ریک اظهار میکند که بث، درست همانند او است. بث هم در جواب می گوید:” یعنی منم بدم؟” ریک هم در جواب می گوید:”بدتر.تو باهوشی”.

به محض اینکه به شیطان صفت بودنش اعتراف کنه، کارمون اینجا تمومه

(” اپیزود دهم فصل پنجم با نام “Rickmurai Jack”)

اویل مورتی را یادتان است؟ یکی از فراموش نشدنی ترین شخصیت های سریال که خوشبختانه سازندگان سریال، صحنه ی انتهایی فصل پنجم را با او به پایان رساندند. دیالوگی که نشان داد ریک، اویل مورتی را دست کم گرفته و در آینده به او ثابت شد که این یکی از بزرگترین اشتباهات ریک در زندگی اش بود.

Wubba Lubba Dub Dub!

Wubba Lubba Dub Dub

اگر از طرفداران سریال باشید، بی شک این جمله را در میم های مختلف دیده اید. معنی این جمله این است که ” من درد زیادی دارم.لطفا بهم کمک کنید”. شنیدن چنین جمله ای از شخصیتی مانند ریک که بروز احساسات از طرف او به ندرت رخ می دهد، چیزی نیست که به راحتی فراموش شود.

جهان در واقع یه حیوونه

( اپیزود نهم فصل سوم با عنوان “The ABC’s of Beth”)

زمانی که کودکی بث و شخصیت سادیستی او را در آن زمان دیدیم، ریک به او میگوید که تو آدم بدی نیستی اما باهوشی و این بدتره. در ادامه، ریک می گوید که ” وقتی میدونی هیچی مهم نیست، جهان مال تو میشه. جهان در واقع یه حیوونه. روی معمولی ها می‌چره و بی نهایت احمق تولید میکنه که ازشون تغذیه کنه”. البته اینکه آیا بث واقعی است یا کلون، اهمیتی ندارد. تمام ورژن های بث در هوش و استعداد شبیه هم هستند. این لاین، به ما می‌فهماند که چرا روابط ریک و دخترش تا این حد تیره و تار است و از این بابت بسیار اهمیت دارد.

زندگی یعنی همه چیزو به خطر بندازیم

( اپیزود دوم فصل سوم با نام “Rickmancing “the stone”)

این دیالوگ، در قسمتی از سریال که تم مدمکس داشت بیان شد و زمانی که ریک و مورتی و سامر توانستند با سختی زیاد از مرگ فرار کنند، مورتی کارهای سامر را که سبب این همه خطر شده بود، زیر سوال می برد و ریک هم در پاسخ میگوید:” زندگی یعنی همه چیزو به خطر بندازیم”.

تو هنوزم این حق و داری که همه چیزو جدی بگیری

(” اپیزود پنجم فصل ششم با بام “Final Desmithation”)

همانطور که جری به دلیل پیشگویی وحشتناک یک کلوچه شانسی، توسط خانواده خود مورد تمسخر قرار می گیرد، ریک به او می‌گوید:” تو هنوزم این حق و داری که همه چیزو جدی بگیری”. اگرچه این جمله به وضوح در برابر نادانی شدید جری چیز خاصی نیست، اما در متن صحنه، همچنین نشان می دهد که چگونه ریک در نهایت جری را به عنوان یک شخص واقعی می پذیرد، یعنی موجودی هوشیار که می تواند برای خود تصمیم گیری کند.

عروسی ها مراسم ختم اند ولی با کیک!

عروسی ها مراسم ختم اند ولی با کیک!

“عروسی ها مراسم ختم اند ولی با کیک. اگر می‌خواستم ببینم کسی زندگی‌اش هدر می دهد، تمام روز را با جری می گذراندم.” چیزی که این جمله را به یکی از خاطره‌انگیزترین جملات ریک اند مورتی در تمام طول سریال تبدیل می‌کند، این نیست که چگونه ریک در مستی به جری توهین می کند. اگرچه توهین شخصی باعث جذاب تر شدن این جمله می شود، اولین جمله به تنهایی شعری است که در یک مراسم تشییع جنازه بیان می شود. استندآپ کمدی ویژه نتفلیکس!!!

 من اهمیتی نمی دهم. من آبکشی نمی کنم

(اپیزود چهارم فصل ششم با نام “Night Family”)

به طرز خنده‌داری، این نقل قول ریک و مورتی از قسمت «خانواده شب»، نشان می‌دهد که ریک تا کجا پیش خواهد رفت تا از کارهای روزمره دوری کند. این قسمت با رونمایی ریک از یک اختراع مشکوک دیگر آغاز می شود. در فرآیندی که بی شباهت به عملکرد تراشه مغز در Severance نیست، دستگاه جدید ریک شخصیت افراد را بین خود اصلی و یک نسخه ی شب، که ریک از او برای کارهایی که نمی‌خواهد خودش انجام دهد، مانند شستن ظرف‌ها، جدا می‌کند. . پس از اینکه اسمیت ها در نهایت از این فناوری سوء استفاده کردند، “خانواده شب” آنها را گروگان نگه می دارد و ریک را تهدید می کند که تنها پاسخ او این است: “مهم نیست. من آبکشی نمی کنم.”. اوج تنبل بودن ریک!!!